Categories: Medycyna

Dobry lekarz to zdrowe społeczeństwo

Każdy z nas natknął się kiedyś w życiu na lekarza, który o tym zawodzie nie miał zielonego pojęcia i nie powinien był nigdy być dopuszczony do pracy. W medycynie rodzinnej takie przypadki niestety przechodzą. Nie powinna to być jednak sprawa, na którą przymykamy oko, musimy bowiem wiedzieć, że niewłaściwe leczenie może prowadzić do bardzo trudnych powikłań i nieodwracalnych w skutkach sytuacji. Idąc do lekarza nie myślimy przecież, że może nam zaszkodzić, ale chcemy doznać wyraźnej poprawy stanu zdrowia. To zupełnie naturalne.

To lekarz jest dla pacjenta, nigdy na odwrót, tak jak nauczyciel jest dla ucznia, ksiądz dla wiernych, sprzątaczka dla mieszkańców osiedla. Musimy wiedzieć, że osoby te dostają za pracę, którą wykonują pieniądze i nie są tam z przymusu. W przypadku lekarzy dochodzi jednak jeszcze olbrzymia odpowiedzialność. kiedy decydujemy się leczyć ludzi musimy tę odpowiedzialność wziąć na siebie, wtedy nie ma już odwrotu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda postępująca choroba to wina lekarza, czasem po prostu tak już bywa, że nasz organizm rodzi sobie lepiej lub gorzej z czynnikami chorobotwórczymi, absorbuje leki czy je odrzuca.

Choroby nie śpią. Lekarze całe życie powinni być w procesie kształcenia, ponieważ dowiadujemy się cały czas o pewnych mutacjach, odkrywamy nowe szczepy bakterii, komórek czy wirusów, dowiadujemy się większej ilości faktów o tych znanych ludzkości chorobach. Często też pewne typy chorób po prostu znikają i nikt nie wie dlaczego. Dla tego olbrzymią rolę w tym procesie odgrywają szkolenia dla lekarzy. Dzięki nim nasz opiekun zdrowia może poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć nowe kompetencje, być bardziej uniwersalny, a także dowiedzieć się o nowo powstałych mutacjach chorób, czy samych chorobach.

Do każdego pacjenta trzeba podchodzić indywidualnie, każdy jest inny, objawy u każdego mogą się nieco różnić. Często te same przesłanki występują przy mniej groźnych i bardziej groźnych chorobach atakujących człowieka, lekarz musi umieć odróżniać te detale. Trzeba przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Nie jest też żadnym wstydem zlecenie dodatkowych badań, mogących pomóc ustalić przyczynę.

Leczyć trzeba przyczyny nie objawy, to bardzo ważne jeśli nie kluczowe. Świat się zmienia, a więc medycyna też dla tego bardzo ważne, żeby lekarze uczestniczyli w jak największej liczbie szkoleń i kursów. Zdobyta wiedza jeszcze nikomu nie wyszła na złe. Do grobu jej nie zabierzemy, ale możemy przyczynić się do niesienia pomocy innym dzięki niej. Dlatego myślę, że warto.