Categories: Medycyna

Służba zdrowia

Z instytucją tą w naszym kraju właściwie od zawsze mamy problem. A to za długie kolejki, a to na zabieg trzeba czekać kolka lat, a to jedzenie nie dobre, niemili lekarze, wszystko brudne, można się tylko jakimś choróbskiem zarazić. Jest też spora ilość personelu niekompetentna, która nie powinna być nigdy dopuszczona do zawodu. I tak to wszystko prawda, mamy prawo narzekać służba zdrowia nie działa perfekcyjnie. Ale pomyślmy, czy my sami zorganizowalibyśmy lepiej tak olbrzymie przedsięwzięcie, jakim jest leczenie całego kraju. Nie wiadomo, wymaga to olbrzymich kompetencji, a próby reform sprawiają, że cała służba zdrowia jeszcze bardziej spowalnia.

Możemy zacząć jednak od podstaw. Choroby cały czas mutują się, zmieniają, jedne znikają, inne pojawiają się w ich miejsce. Zdobywamy o nich coraz większą wiedzę, to co kiedyś było dla człowieka śmiertelne dzisiaj właściwie jest całkowicie uleczalne. Przyszło jednak inne, a może właściwie od zawsze było tylko zostało dopiero zdiagnozowane, które potrafi być takim zagrożeniem jak kiedyś epidemie chorób zakaźnych.

Wracając do tematu. Co możemy zmieniać od podstaw? Wiedzę personelu medycznego. Kursy i szkolenia dla lekarzy to niezwykła broń w walce o lepszą służbę zdrowia. Właściwie oprócz sprzętu medycznego tylko umiejętnościami lekarzy i dobrą organizacją możemy zachwiać pewien dosyć przestarzały system. O dobrą organizację ciężko, chorych nie ubywa, a na nowe placówki nie ma pieniędzy. Owszem możemy leczyć się prywatnie, ale właściwie nie każdego na to stać. A nawet gdyby było stać to płaci przecież ciężkie podatki i ma prawo do dobrej państwowej opieki medycznej. Budzimy się jednak często za późno.

Orientujemy się, że mogliśmy wrzucić przysłowiową złotówkę do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kiedy sami znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia, ponieważ nie ma sprzętu, który mógłby nam uratować życie. Jest to smutna prawda, ale prawda. W medycynie w naszym kraju ciągle brakuje pieniędzy i nie zapowiada się na nagłą odmianę.

Dlatego tak ważne jest doszkolenie wśród lekarzy. To oni zostają ostoją tej organizacji społecznej, to oni muszą stanąć na wysokości zadania. Pieniądze same z siebie nie pojawią się, ale jeśli będziemy mieli wybitnych specjalistów znajdą się fundatorzy, gałęzie medyczne rozrosną się, służba zdrowia zacznie powoli ożywać i wstawać z kolan. Warto inwestować, może od tego zależeć nasze przyszłe życie. Dlatego uczulam, my od pięciu złotych nie zbiedniejemy, a możemy zrobić wiele dobrego innym, a może nawet sobie. Warto pomagać.